skip navigation

IT WAS ALL ABOUT PACK RUNNING AT ARCADIA! 4 TEAMS AND 5 INDIVIDUALS WILL REPRESENT TEAM FLASH AT REGIONALS

By Flash , 11/17/17, 11:30AM PST

Share

Cross Country is not about time is about places, courses are usually different flat/loops or hilly the only thing we can control is our own team gap and placing high in the race as a team and that we did. The course use at the assosiation meet was a better course than usual flat grass with only 2 loops for the 2k and 3k and 3 loops for the 4k with times running super fast during the 3k races there was a though that the course was short after a few reviews we came to the conclution that the 3k was about 2700 meters we have ajusdusted our times and we still had many Personal best times! The 4k was also adjusted as we believe was about 270 meters long .

8&U Girls 

Grace was our only girl for team flash in the 8&U division and she represented well by finishing in 7th place!

7th Smith, Grace 9:01.67

8&U Boys (Team Finsh 5th)

The Boys were lead by Charly having one of his best races of the season finishing in 7th place!

7 Kam, Charles 8:29.77
27 Hansen, Chanse 9:12.58
32 Hansen, Gehrig 9:18.01
49 Luu, Collin 10:23.42
52 Johnson, Josiah 10:42.10

9&10 Girls (Team Finish 5th)

The girls were in Pack mode they work together during the race, up front we had Emily and Kaitlyn finishing 2 seconds a part and Reese and Maleah also 2 seconds apart Natalia close our team score and Valentina run a strong race!

25 Ritter, Emily 11:05.12 12:20
26 Smith, Kaitlyn 11:07.51 12:22
44 Duralde, Reese 11:50.55 13:10
45 Johnson, Maleah 11:52.84 13:12
63 Zeissig, Natalia 12:43.98 14:09
68 Rodriguez, Valentina 13:01.07 14:37

9&10 Boys (Team Finish 4th)

Finn use a strong start to finish 16th follow by Nash(22nd) and Dustin(26) closing the team score were Adan(12:57)and Hunter (13:07)who we believe had strong performances!

16 Miller, Finn 10:19.55 11:29
22 Hansen, Nash 10:31.75 11:43
26 Widrig, Dustin 10:37.25 11:51
56 Amezcua, Adan 11:38.11 12:57
58 Gillespie-Aubel, Hunter 11:46.49 13:07

11&12 Girls (Team finish 4th)

The most competetive race of the day was the girls 11&12 divison our girls steep up their game and run like never Denise and Aariana finish next to each other at 12th and 13th ,Kennedy and Megan follow breaking 12 minuttes for the first time this season at (11:48 &11:54) Sierra use a strong last 800 meters to close the gap at number 5 running (12:05) Isabella(12:20)and Bayling (12:29)

12 Chen, Jie Yi Denise 10:00.54 11:10
13 Amezcua, Aariana 10:00.79 11:10
35 Duralde, Kennedy 10:35.39 11:48
38 Chiotti, Megan 10:40.20 11:54
44 de los Rios, Sierra 10:49.32 12:05
51 Contreras, Isabella 11:04.25 12:20
63 Polite, Baylin 11:22.53 12:29

11&12 Boys 

Conner lead the boys finishing 43th for team flash

43 Hernandez, Conner 10:19.46 11:30
52 Padilla, Rudy 10:34.05 11:48
58 Esparza, Luis 10:49.88 12:05
67 Chu, Christopher 11:31.17 12:50

13&14 Girls (Teams finish 6th)

Team Flash welcome back Lily,Keili and Tory  to add to Margot and Jessica and compeated as a team leading was Lily finishing 16th place and advance to next week race. Keili just miss the cut and finished 32nd Margot continue her impresive improvment finishing with a time of 18:18 for a 4k

16 Widrig, Lily 16:58.29 6:25/16:02
32 Ishitani, Keili 17:15.26 6:30/16:15
48 Artale, Victoria 19:10.88 7:13/18:04
53 Evans, Margot 19:34.83 7:23/18:18
71 Cantu, Jessica 22:29.76 8:30/21:45

 

 

 

 

 

13&14 Boys (Team finished 7th)

Jared lead the team with a 15th place finish ,Jude and Sebastian continue their fine seasson finishing 25th and 26th , Ben finished 46th and Andrew run a strong race running a personal best of 16:25

15 Steins, Jared 14:55.59 5:37/14:02
25 Robledo, Jude 15:24.78 5:48/14:31
26 Contreras, Sebastian 15:24.95 5:48/14:31
46 Cisneroz, Ben 16:05.07 6:04/15:10
84 Kim, Andrew 17:25.29 6:34/16:25